Süregen İdrar Kaçırmanın Komplikasyonları
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Süregen İdrar Kaçırmanın Komplikasyonları

Süregen İdrar Kaçırmanın Komplikasyonları

Gündelik işler arasında ani ve kişinin kontrolü dışında idrarın, idrar yolundan dışarı çıkması “idrar kaçırma” problemi olarak kabul edilmektedir. Bu durum pek çok kişiye utanç vermekte ve bu sebeple tedavi sağlanamamaktadır. İdrar kaçırma, tedavi edilebilen ve yaygın bir sorundur. Bu sebeple de hastaların zaman kaybetmeden bir uzmana danışması ve tedavinin sağlaması gerekmektedir. Aksi halde, ufak yaşam tarzı değişimlerinde tedavi sağlanabilecek bir sorun ilerleyebilir ve cerrahi müdahale gerektirebilir. Kişinin gülerken, spor yaparken pelvik kaslarını biraz zorlaması halinde, yürürken veya egzersiz yaparken idrar kaçırması söz konusu olabilir. Hasta bu olumsuz durumun etkilerini hafifletebilmek için sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir. Hayat kalitesinin düşmesi yerine, zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak ve gerkeli tedbirleri almak gerekmektedir. Süregen idrar kaçırmanın komplikasyonları ise:

  • Cilt sorunları

Mesanenin kontrol altında tutulamaması ciltte bazı sorunlara neden olabilmektedir. Ciltte kaşıntı ve cilt enfeksiyonları ile ülser gibi riskler meydana gelebilmektedir.

  • İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar kaçırma problemi, idrar yolu enfeksiyonlarının kronikleşme riskinin artmasında önemli bir etkendir.

  • Sosyal hayat kalitesinin düşmesi

Kişi çok fazla idrara çıktığı için çalışma ortamından uzak kalabilir. Aynı şekilde kişi önemli bir toplantı esnasında sık sık tuvalete çıkarak göze de batabilir. İdrar tutamama kişinin konsantrasyonunu da bozmaktadır. Bu durumda, kişi ilgi duyduğu alanlarda uzaklaşabilir. Kişinin sosyalleşme yetisi azalabilir. İş yaşamındaki verimliliği düşebilir. Kişi sporsal aktivitelerden kendisini uzak tutabilir. Tedavi sağlanmazsa, psikolojik problemler de ortaya çıkabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız