Çikolata Kisti Sonrası Gebe Kalma Şansı Ne Kadardır?

Çikolata Kisti Rahim Kanseri Yapar mı?
23 Ekim 2018
Çikolata Kisti Tanısı, Evreleri ve Boyutları Nelerdir
23 Ekim 2018

Rahim iç tabakası her ay adet döngüsü ile kalınlaşır.Kalınlaşan bu tabaka, gebeliğin oluşmama durumunda belirli süre aralıkları ile vücuttan atılır. Ancak rahim iç tabakası rahim iç yüzeyi haricinde farklı bir alana yerleştiğinde alışkanlıklarını sürdürmeye devam eder ve adet döngüsüyle beraber kalınlaşır. Bu doku yine adet döngüsü ile kanayarak vücuttan atılmaya çalışılır.

Endometriozis sorunun yerleştiği alanlar vajinayla dış ortama açılan rahmin tersine kapalı yapılardır. Kanamanın vücut dışına atılma şansı yoktur. Endometriozis de genellikle bu kapalı sistemler içerisinde karın boşluğuna ya da yumurtalık dokusuna yerleşir.

Her adet döngüsünde yaşanan bu kanama durumunun, vücut tarafından düzenlenmesi ve kanamanın yok edilmesi, ilgili alandı ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar iltihap ve yapışıklıklardır. Yapışıklıklar ne kadar ciddi ise kadının belirtileri de o kadar şiddetli yaşanır. Ancak unutulmaması gereken, bahsettiğimiz ‘’iç kanaması durumunun’’ ciddi boyutlarda olmadığıdır. Bu sebeple endişelenmeye gerek yoktur. Adet kanaması ile vücut dışına çıkan kan genellikle oldukça az miktardır. Hayati tehlike teşkil etmez.

Çikolata kisti gebe kalmaya engel olur mu?

Çikolata kistinin hamile kalmanın önünde bir engel olduğu söylenebilir. Her çikolata kisti olan kadın kısır değildir ancak kısır olan kadınların %40’ında çikolata kisti mevcuttur. Fakat, çikolata kisti olan kadınlar da hamile kalabilir. Ancak çikolata kisti olmayan kadınların gebe kalma şansı %20’i ise, çikolata kisti olan kadının bir ay içerisinde gebe kalma şansı %10’dur. Yani yarısı kadardır. Şayet kadının yaşı henüz genç ise, bu durum tölare edilebilir.
Çikolata kisti sorunu olan kadınların anne olmak istemesi durumunda, ilk olarak kistin cerrahi girişimle çıkarılmadan nasıl bir tedavi yolu izlenmesi gerektiği konusunda doktorlarına danışmaları gerekir.

Çikolata kistinin en etkin tedavisi cerrahidir. Ancak bu durumda, kistlerin özellikleri de önemlidir. Şayet kadın, çocuk sahibi olmak istiyor ise farklı tedavi yöntemleri de denenebilir.

Günümüzde çikolata kisti ameliyatları çoğunlukla kapalı yani laparoskopik cerrahi yöntemiyle uygulanır. Bu sayede riskler en aza indirilmiştir. Fakat hastanın durumu uygun ise, cerrahiden önce çeşitli alternatifler denenebilir.

Cerrahi operasyon son alternatif olarak bırakılmalıdır. Bunun sebebi de çikolata kisti ameliyatlarının az da olsa yumurtalık rezervlerine hasar verebilmesidir. Bu sebeple yaşı ilerlemiş kadınlara çikolata kisti ameliyatı yapılması neticesinde çocuk sahibi olma şansı düşebilir.

Ancak kadın çikolata kisti belirtilerini çok ağır yaşıyorsa, çok ağrısı varsa ameliyat olunması ile yumurtalıkları fazla zarar görmez. Bu sayede doğurganlığı çok olumsuz şekilde etkilenmez. Böyle durumlarda ameliyat da söz konusu olabilir.

Ancak ailesini tamamlamış ya da çocuk istemeyen kadınlarda, en etkin tedavi yöntemi cerrahi girişimler olduğu için bu yönteme başvurulmalıdır. Bu sayede kadının çikolata kisti sebebiyle yaşadığı belirtiler azalacaktır. Yaşam kalitesi yükselecektir.

Çikolata kisti operasyonu geçiren bir kadın sonrasında gebe kalabilir mi?

Çikolata kisti sorunu olan ancak çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları, çikolata kisti için ameliyat olduktan sonra gebe kalma şansına sahip olabilir. Ancak gebe kalma şansı her kadına göre, yapılan ameliyata, cerrahın deneyimine ve kadının yumurtalık rezervlerine göre değişmektedir. Bu sebeple gebe kalma şansını oransal olarak belirtmek mümkün değildir.

Çikolata kisti operasyonu ardından kadının kendi kendine gebe kalabilmesi için 6 ay süreyle beklenir. Bu süre zarfında çift, korunmadan ve düzenli olarak cinsel ilişkide bulunmalıdır. Şayet kadının yaşı henüz genç ise bu bekleme süresi 1 seneye kadar uzatılabilir. Ancak anne adayının yaşı ilerlemiş ise bekleme süresi 6 ay ile sınırlıdır.

Gebelik bu süre zarfında elde edilememiş ise yardımcı üreme yöntemlerine başvurmak en doğrusu olacaktır.

Tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme yöntemleri arasında en başarılı tedavi yöntemidir. Ancak tüp bebek tedavisinden önce aşılama gibi yöntemler de denenebilir.

Anne adayının yaşı 35’ten fazla ise, aşılama gibi yöntemlerle zaman kaybetmemeli ve mümkünse tüp bebek yöntemine başvurmalıdır. Yaşın ilerlemesi sebebiyle çocuk sahibi olma şansı azalmaktadır.

Çikolata kisti kısırlığa yol açar mı?

Endometriozis kısırlığa yol açabilen bir sorundur. Ancak tedavi yöntemleri ile bu sorunun önüne geçebilmek mümkündür. Endometriozis tedavileri için uygulanan yöntemlerden biri de laporoskopi yöntemidir. Bu tedavi yöntemiyle, sorunlu olan alanın temizlenmesi mümkün olabilir. Tedavinin ardından kadının gebe kalma şansı mevcuttur. Şayet, çikolata kisti ileri aşamalarda ise, tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak mümkündür.

Çikolata kisti ve tüp bebek

Çikolata kisti sebebiyle çocuk sahibi olmayan kadınların tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olması mümkündür. Bu noktada en önemli olan faktör, anne adayının yaşıdır.

Yardımcı üreme yöntemlerine başvurmadan önce ilk olarak annenin hormon durumu ve yumurtalık rezervleri kontrol edilmelidir. Bu sayede tüp bebek yöntemi ya da aşılama yönteminden hangisinin daha uygun olduğu belirlenebilir.

Ayrıca anne adayının çocuk sahibi olamama sebepleri araştırılmalıdır. Çikolata kisti dışında kısırlığa yol açabilecek sebepler kontrol edilmelidir.
Bu koşullar, tüp bebek tedavisinin şansını arttıracaktır.

Kısaca, çikolata kistleri gebe kalma şansını olumsuz etkileyebilen bir sorun olsa da, kesin olarak gebe kalmaya engel değildir. Gebe kalmaya engel teşkil etse dahi, uygun hastalarda tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma şansı mevcuttur.

İlerlemiş çikolata kistine tüp bebek

Cerrahi tedavi yeterli olmayacak ise, hastanın çocuk sahibi olabilmesi için tüp bebek yöntemine başvurulabilir. Cerrahinin yetersiz kaldığı durumlarda, tüpler tamamen tıkanmıştır ya da üreme organları hasar görmüştür. Bu durumda tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma şansı mevcuttur. Ancak kadının yaşının ilerlemesi ve çocuk sahibi olma şansının azalmaması için geç kalmamak gerekir.

Randevu Al