İdrar Tutamama İçin Risk Oluşturan Etkenler

İdrar Kaçırmanın Risk Faktörleri Nelerdir?
23 Ekim 2018
İdrar Tutamamanın Belirtileri
23 Ekim 2018

1 ) İdrar kaçırmanın sebepleri nelerdir?

İdrar kaçırmanın tek bir sebebi yoktur, buna neden olan çok sayıda etken vardır. Birçok insanda görülmesinin yanı sıra, çok sayıda insan da daha sonradan ortaya çıkabilir. İdrar kaçırmanın ortaya çıkması için bazı etkenlerin mevcut olması gerekir. Bu etkenler, bu sorun ile karşılaşma riskinin artmasına sebep olur.
Bu etkenlere göz atacak olursak;

2 ) Yaş

İnsanların yaşı ilerledikçe, mesane ve üretra kasları güçlerinin bir kısmını, geçen zaman ile beraber yitirir. Yaşın ilerlemesi ile meydana gelen fizyolojik değişiklikler, mesanenin tutabileceği idrar miktarının azalmasına neden olur. Buda ve kişinin istem dışı idrar bırakma olasılığının artmasına neden olur.

Bununla beraber, yaşlanmak, doğal şekilde idrar kaçırma sorununu yanında getireceği anlamına gelmez. İnsanlarda bebeklik döneminin dışında ki hiçbir dönemde idrar tutamama normal olarak kabul edilmez.

3 ) Cinsiyet

Kadınların stres tipi idrar kaçırma sorunu ile karşılaşma olasılıklarının, erkek hastalar ile mukayese edildiği zaman daha çok olduğu ortaya çıkar. Kadının hamile kalması, bebek doğurma, menopoz dönemi ve normal kadın anatomisi, bu olasılığın daha çok olma nedenini açıklayabilecek sebepler arasında yer alır.

Bununla beraber, prostat bezi sorunları olan erkeklerde sıkışma ve taşma tipi idrar kaçırma riski de daha fazladır.

4 ) Vasküler hastalıklar

Yaşın büyümesi ile beraber meydana gelen vasküler hastalığına sahip olan kişiler için, aşırı aktif mesane sorunları ile karşılaşma olasılığı da oldukça yüksektir.

5 ) Obezite

Aşırı kilolu olunması halinde, mesane ve çevresinde bulunan kaslar üzerinde meydana gelen basıncın artmasına neden olur. Basıncın artması durumunda ise, bu kasların gücünü kaybetmesine ve öksürme veya hapşırma sırasında idrar kaçırma sorununun görülmesine neden olabilir.

6 ) Güç gerektiren sporları yapmak

Güç gerektiren sporlar olarak örneğin; koşma, basketbol ve jimnastik gibi, normal şartlarda sağlıklı olan kadınlarda dahi idrar kaçırma ataklarına sebep olabilirler. Güç gerektiren bu sporlar mesaneye ani ve güçlü basınç uyguladığından dolayı, idrarın büzücü kasları geçip sızmanın meydana gelmesine sebep olur. Bununla beraber, güç gerektiren sporlar ile stres tipi idrar kaçırma riskinin artması arasında doğru orantı olduğunu gösteren herhangi bir net veri de şuan için bulunmamaktadır.

7 ) Sigara içme

Sigara içmek kronik öksürüklerin meydana gelmesine sebep olabilir. Budurum da idrar kaçırma durumlarının meydana gelmesine sebep olan faktörlerden biridir. Bunun dışında başka sebepleri olan idrar tutamama sorununun çoğalmasına ve sürekliliğinin olmasına da neden olabilir. Devamlı bir şekilde öksürme, üriner büzücü kaslar üzerine baskı uygular. Uzun süre sigara içen kişiler, genellikle bu sebepten dolayı stres idrar kaçırma sorunlarından nasibini alırlar.

Sigara içen kişler, bunların dışında aşırı çalışan mesane gelişimi tehlikesi ile de karşı karşıya kalırlar.

8 ) Çeşitli hastalıkların olması

Kişide böbrek hastalığı veya şeker hastalığı olması da, idrar tutamama riskini artıran etkenler arasında yer alır.

Randevu Al