Kadınlarda Genital Alan Temizliği

Kadınlarda Adet Döngüsü
23 Ekim 2018
Kimyasal Gebelik, Sessiz Düşük Nedir?
23 Ekim 2018

Kadınların genital sistemi, bakterilerle sürekli bir savaş halindedir. Özellikle de cinsel ilişki ile vajina içerisine giren bakteriler, genital sistem tarafından sürekli olarak temizlenmeye çalışılır. Kalın bağırsak, genital organlarla oldukça yakın komşulukta olduğu için de vajina hijyeni oldukça önem taşır.

Normal koşullarda vajinanın oldukça dengeli ve kusursuz bir savunma mekanizması vardır. Bu mekanizma, üretradan mesaneye geçişi güçlendiren kapak mekanizması sayesinde bakterilerin genital alana ve idrar yollarına girmesi engellenir.

Kadınların genital açıdan enfeksiyona yatkın olmasının bir diğer sebebi ise, her ay gerçekleşen adet kanamalarıdır. Bu kanın içerisinde çeşitli protein grupları bulunur. Bu sebeple de bakteriler çoğalmak için uygun bir ortamı bulur. Bundan dolayı da kadınlar sık sık adet döneminde enfeksiyon ile karşı karşıya kalabilir.

Bir kadının genital hijyen kurallarını doğru bir şekilde uygulaması ve bu kuralları bilmesi, gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları engellemek adına oldukça önemlidir. Genital sisteminin savunma mekanizmasına destek olmak, idrar yolu ve genital enfeksiyonlardan korunmak için hayati önem taşır.

Kötü bakterilere karşı, iyi bakteriler!

Vajinanın diğer organlara göre en önemli özelliği, zararlı bakterilere karşı faydalı bakterilerin koruma sağlamasıdır. Bu faydalı bakteriler, laktobasil olarak adlandırılırlar. Laktobasiller, asit ortamda üreme yetisi olan ve zararlı bakterilerin vajina içinde çoğalmasına engel olan özelliğe sahiptirler.

Bu koruma da; vajina duvarında bulunan hücreler içindeki östrojen hormonu sayesinde gerçekleşmektedir. Östrojen hormonuna glikojen depolanır. Bu glikojen ilk olarak şekere sonra da laktik aside dönüşür. Laktik asit, vajinanın asit ortamını destekleyerek, laktobasillerin çoğalmasını sağlar.

Çeşitli sebeplerle laktobasillerde azalma söz konusu ise; vajinanın doğal dengesi bozulur ve vajina enfeksiyonlara karşı açık hale gelir. Çeşitli sebeplerle vajinada asit ortamı yetersiz kaldığında, enfeksiyon kaçınılmaz olabilir. Asit ortamının azalması ise genel olarak; yanlış yapılan hijyen (vajina temizliği için kimyasallar kullanmak, sabunla vajina içini temizlemek gibi) östrojen azlığı gibi sebeplerle meydana gelmektedir.

Genital hijyenin önemi de bu aşamada ortaya çıkar. Vajinanın kendi doğal dengesini korumak; laktobasil ve asit ortamının dengesini saplamaktadır. Genital hijyen kurallarına uymak ve hijyeni doğru yöntemlerle sağlamak, enfeksiyon ve diğer problemler için risk oranını azaltacaktır.

Genital hijyeni sağlamak için 5 önemli kural!

  • Genital bölgeniz için kimyasal ürünlerden uzak durun!

Genital hijyenin temizliğini sağlamak üzere üretilen ve piyasaya sunulan ürünler, vajinanın doğal dengesini bozmaktadır. Bu ürünler, doktor önerisi dışında kullanılmamalı ve vajina içerisi kesinlikle bu ürünlerle yıkanmamalıdır. Vajina, kendi kendini temizleyebilen bir yapıdadır. Bu sebeple iç ve dış dudakların temiz bir su ile yıkanması yeterli olacaktır. Genital bölgenin sık sık yıkanması da laktobasil ve asit ortamına zarar vererek, enfeksiyon riskini arttıracaktır.

  •  Tuvaletten sonra temizliğe önem gösterin!

Tuvaletten sonra temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Yani vajinadan anüse doğru temizlik sağlanmalıdır. Anüsten vajinaya doğru yapılan hijyen, anüsteki bakterilerin vajinaya girmesine yol açacaktır.

  • Genital bölge olabildiğinde kuru tutulmalı!

Genital bölgenin kuru tutulması, mantar ve diğer bakteriler için uygun ortamın oluşmamasını sağlayacaktır. Nemli ortam, mantar ve bakteri üremesini kolaylaştırarak enfeksiyonlara yol açabilir. İç çamaşırları sık sık değiştirilmeli ve tercih edilen iç çamaşırları pamuklu olarak kullanılmalıdır.

  • İdrarınızı tutmayın!

Özellikle de cinsel ilişkiden sonra idrar kesinlikle tutulmamalıdır. Mesanede bulunan bakteriler, idrarın tutulması ile çoğalmaya vakit kazanırlar. Bu sebeple idrar ihtiyacı söz konusu olduğu zaman ertelenmemelidir.

  • Cinsel ilişkiye hazır olmadan girmeyin!

Cinsel ilişkiye hazır olmadan girmek, ortamın tahriş olmasına yol açar. Bu sebeple de kadın ağrı ya da acı duyabilir. Bu sebeple vajinada yeterli kayganlık sağlanmadan cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

Randevu Al