Mesane (İdrar Torbası) Sarkması Nedir?

Menopozda Yapılan Hormon Testleri Nelerdir?
23 Ekim 2018
Mesanenin Kasılmamasına Bağlı İdrar Kaçırma Tedavisi
23 Ekim 2018

 

Mesane veya üretranın vajinanın içine veya dışına doğru sarkmasına mesane (idrar torbası) sarkması denmektedir. Mesane sarkmasının tıp kaynaklarındaki ismi sistoseldir.  Mesane sarkması daha çok kadınlarda görülen bir problemdir. Mesane sarkması daha genel bir tanım ile, cinsel organların karın içerisine sabitlenmesini sağlayan bağların işlevlerini kaybetmesiyle mesanenin aşağıya, vajinaya doğru kaymasıdır. Bu durumla karşılaşıldığında vajinanın ön duvarı, idrar torbasına verdiği desteği de kaybetmektedir. Böylelikle mesane sarkması durumu oluşmaktadır. Mesane sarkmasıyla vajina ön duvarına komşu  olan idrar torbası, rahim içerisinde doğru bombeleşir. Öksürme, hapşırma gibi karın içi basıncını arttıran durumlarda kadının vajinasının içerisinde şişen mesane, elle dokunularak fark edilir duruma gelir.

Mesane sarkmasının nedenleri nelerdir?

Mesane sarkmasının en büyük nedeni, mesane kaslarının karın içerisinde sabitlenmesini sağlayan bağların işlevlerini kaybetmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kadınların birden fazla doğum yapmaları neticesinde mesane kasları ve bağları zayıflar. Bunun dışında doğum esnasındaki cerrahi müdahaleler ve doğumsal yaralanmalar da doku bütünlüğüne zarar verdiği için mesane sarkmalarına neden olabilir.

Sigara kullanımı, astım ve bronşit, kronik kabızlık, obezite, geçmeyen öksürük ve doku zayıflıkları da mesane sarkmasının nedenleri arasındadır.

Mesane sarkması kimlerde görülmektedir?

Mesane sarkması çok sayıda doğum yapmış veya zorlu gebelik süreçleri yaşamış kadınlarda daha sık görülmektedir. Menopoz sonrası dönemde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak pelvis taban kasları zayıflamaktadır. Pelvis taban kaslarının zayıflaması da mesane sarkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden menopoza girmiş kadınlar diğer kişilere göre mesane sarkması riski ile daha fazla karşı karşıyadırlar.

Mesane sarkmaları çok nadir olarak gençlerde ve doğum yapmamış kadınlarda da görülebilmektedir. Bu durumun sebebi de kişinin mesane kaslarının güçlü olmamasıdır.

Mesane sarkmasının belirtileri nelerdir?

Başlangıçta, hafif sarkmalar belirti vermeyebilir. Ancak ilerleyen evrelerde karnın aşağı bölgesinde kişi ağırlık hissetmeye başlar. Kişinin ayakta kalma süresi arttıkça karnının aşağı bölgesindeki ağrılar da fazlalaşacaktır. İleri dereceli sarkmalarda kişi, vajinasında büyük bir kitle varmış hissi yaşayabilir.

Mesane sarkmasının diğer belirtileri

  • Sık sık idrara çıkma isteği
  • Gülme, öksürme ve hapşırma eylemleri sırasında idrar tutamama
  • İdrar yaparken zorluk yaşama
  • İdrarın tam olarak yapılamadığı hissiyatı
  • Vajinadan bir kitlenin sarkması ve bunun görülmesi

Mesane sarkmasının tedavisi

Mesane sarkmasının tedavisi kadının yaşına, hastalığın evresine, kadının hamilelik isteyip istemediğine ve kadının genel sağlık öyküsüne göre değişmektedir. İleride hamile kalmak isteyen kadınların yaşadıkları mesane sarkması tedavisi çoğunlukla hastanın dokusu kullanılarak idrar torbasının yukarı kaldırılmasıdır.

Mesane sarkması çok ileri düzeyde ise veya kişi ameliyat geçirmesine rağmen hastalık tekrardan nüksetmişse, meş adı verilen tıbbi bezlerin mesane altına yerleştirilmesiyle tedavi gerçekleştirilir. Mesane sarkmasının yanında idrar kaçırma sorunu da yaşanıyorsa bu problemin giderilmesi için kişiye cerrahi müdahale uygulanabilir.

Randevu Al