Germ Hücreli Over Tümörleri
23 Ekim 2018
Hangi Ameliyatlar Robotla Yapılabilir?
23 Ekim 2018

1 ) Hamilelik döneminde idrar kaçırma

Anne adaylarında en fazla karşılaşılan ürolojik sorun, idrar kaçırma problemidir. Bu durum, anne adayının sürekli olarak idrara çıkma ihtiyacını duyma, tuvalete kadar yetişememe gibi durumlar ile kendini gösterir. Birçok anne adayı, hamilelik dönemi içerisinde karşılaştığı idrar kaçırma sorununu, utandığından dolayı doktora söyleyemez. Ancak hamilelik dönemi içerisinde meydana gelen idrar kaçırma, bir sağlık sorunudur ve bu sorun için de doktora başvurulması gerekir.

Hamilelik dönemi içerisinde genel olarak çok sayıda ki anne adayında idrar kaçırma (mesane kontrolünün olmaması) durumuna rastlanır. İdrar kaçırma yani tıp dili ile inkontinans, bazı anne adayları için hafif ve çok az görülen bir durum olabilir. Ancak bazı anne adayları için ise, daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkarak iyice sorun haline gelir. İnkontinans, doğumun gerçekleşmesinin ardından da devam edebilir. Bir grup anne adayında, neredeyse 40′lı yaşlara kadar mesane sorunları ile karşılaşılmaz.

2 ) Bütün anne adaylarında idrar kaçırma sorunu meydana gelir mi?

Çok sık idrara çıkma durumu, neredeyse bütün anne adaylarında rastlanan bir durumdur. Bu sorunun meydana gelmesine neden olan en önemli etken ise, anne adayının bazı etkenlerden dolayı böbreklerden idrar yapımın artmasıdır.

Mevcut kilosu bakımından ekstrem bir duruma sahip olmayan anne ve idrar yolu enfeksiyonu geçirmeyen, hiç doğum yapmamış bir anne adayında bu sorunlara rastlanmayabilir.

3 ) Hamilelik döneminde idrar kaçırmanın sebepleri nelerdir?

Hamilelik dönemi içerisinde karşılaşılan idrar kaçırma probleminin 2 sebebi vardır. Bu sebepler ise;

3.1 Urge inkontinans

Anne adayının tuvalete yetişene kadar bile idrarı tutamama durumudur. Mesane duvarının daha önceden geçirilen idrar yolu enfeksiyonları sonucunda hassaslaşmış olması ile alakalı olarak meydana gelir. Bu sebepten dolayı, urge inkontinans kaynaklı olarak idrar kaçırma problemi meydana gelir.

3.2 Stres inkontinans

Öksürme, hapşırma, kahkaha atma gibi karın içinde basınç artıran olaylar sonucunda ortaya çıkan idrar kaçırma durumudur. Mesane ve idrar yolu ( üretra ) arasında bulunan sfinkterin görevini yeteri kadar yerine getirememesi sonucunda görülür.

4 ) Hamilelik dönemi içerisinde idrarını kaçıran anne adaylarının yapması gerekenler nelerdir?

Anne adayların yapması gereken en önemli şey, doktoruna bu konu hakkında utanmadan bilgi vermeleridir.

ABD’de gerçekleştirilen çeşitli araştırmalar sonucunda, idrar kaçırma sorununa sahip olan kadınların sadece %30’luk bir kısmı doktorlarına bu konu hakkında bilgi vermektedir. Türkiye’de ise bu oran çok daha azdır. Hamilelik dönemi içerisinde idrar kaçırma, anne adaylarının utanması ve çekinmesi gereken bir konu değildir. Bu sebepten dolayı da en doğrusu, bu konu ile ilgil iolarak herhangi bir çekinme duygusu hissetmeden, bunun bir sağlık sorunu olduğunu kabul etmek ve doktora başvurmaktır. Uzmanlar bu konu ile başvurmuş olan hastalarından ilk olarak bir idrar kültürü ve antibiyogram yapılarak, idrar yolu enfeksiyonları birinci basamakta elemeye çalışırlar.

5 ) Hamilelik döneminde meydana gelen idrar kaçırma sorunu, doğumdan sonra da devam eder mi?

Hamilelik dönemi içerisinde meydana gelen anatomik ve fizyolojik değişikliklerin eski haline yeniden dönmesi, sebep olduğu sorunların da giderilmesini sağlar. Bu zaman yaklaşık olarak 1 ile 2 ay civarındadır. Urge inkontinans in sebebiyet verdiği rahatsızlıklar ise, genel olarak kendini yeniden gösterir.

6 ) İdrar kaçırma sorununun bebek açısından bir tehlikesi var mı?

İdrar kaçırma sorunu, genel olarak bebeğe olumsuz açıdan herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir. Ancak idrar yolu enfeksiyonları sebebi ile erken doğumun gerçekleşmesine zemin hazırlayabilir ve dolaylı olarak da erken doğumun gerçekleşmesine sebep olabilir. Toplumda idrar kaçırma sorunları ile karşılaşılması, anne adayının o an ki yaşına göre değişkenlik gösterir. Buna rağmen idrar kaçırma sorununa rastlama sıklığı, %20 ile %60 arasında değişiklik gösterir.

7 ) Hamilelik döneminde idrar kaçırma bir sağlık probleminin belirtisi midir?

İdrar kaçırma sorunu, yetişkin insanlar için normal ve sağlıklı bir durumu olarak kabul edilmez. Hamilelik döneminde de bir sorun olarak görülür ve bir an önce tedavi edilmesi gerekir

8 ) İdrar kaçırma sorunu bulunan anne adayları, ne zaman doktora başvurmalıdır?

Doğumdan yaklaşık 1 veya 2 ay sonra annenin mesane sorunları devam ediyor ise, doktoru ile görüşmesi gerekir. İdrar kaçırmanın, başka bir sağlık sorunu ile ilişkili olarak da görülüyor olabilir. İdrar tutamama, idrar kaçırma problemi bir an önce tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Tedavinin kısa evrede gerçekleşmemesi halinde, uzun vadeli bir sorun şekline dönüşerek, kişinin karşısına tekrar çıkabilir.

Randevu Al