Seks Kord Stromal Tümör
24 Ekim 2018
Spiral Kullanımı
24 Ekim 2018

Sistoskopi, mesanenin yani idrar torbasının sistoskopi ile gözlemlenmesidir. Sistoskopi; optik, ince bir cihazdır. İdrar yolları ve böbrek hastalıklarının araştırılması için uygulanmaktadır.

Sistoskopi; mercekler ve ışık kaynakları içeren bir cihazdır. Aletin ucundan direkt olarak bakılır ve görüntü kameradan ekrana aktarılır. Lokal anestezi ile uygulanabilen bu işlem; 10 dakikada tamamlanmaktadır. Şayet herhangi bir şüpheli yapı mevcut ise biyopsi alınabilir.

Sistoskopi neden yapılır?

Sistoskopi; mesane ve idrar yollarında mevcut olabilecek sorunları teşhis etmek ve tedavi sürecini başlatmak için kullanılmaktadır. Uygulanma sebepleri ise:

  • Mesane bulgu ve belirtilerinin sebeplerini tespit etme

Sistoskopi; şayet idrarda kan varsa, sık sık idrar yolu enfeksiyonları mevcutsa, idrara tutamama sorunu varsa, aktif mesane sorunu varsa sebeplerin tespiti için uygulanmaktadır.

  • Mesane ve idrar yolu hastalık ve durumlarını teşhis etme

Mesane kanserleri, mesane taşları ve mesane enfeksiyonunu araştırmak için sistoskopi yapılmaktadır.

  • Mesane hastalıkları ve sorunlarının tedavisi

Sistoskopun içinden özel aletler geçirilir. Bu sayede mesane hastalıkları teşhis edilebilir.

  • Prostat büyümesinin teşhisi

Sistoskop, mesanenin prostat bezine geçiş yaptığı alanda, prostatın büyüdüğünü ortaya koymak adına uygulanabilmektedir.

Çeşitli durumlarda doktor; mesane dışında idrar yollarını muayene etmek amacıyla sistoskopi ve üreteroskopi uygulamasını uygun bulabilir.

Sistoskopi riskleri nelerdir?

Nadir olarak enfeksiyon gelişme riski bulunur. Sistoskopi sebebiyle, idrar yollarına bakteri girebilmektedir. Bununla beraber sistoskopi, mevcut olan idrar yolu enfeksiyonunu şiddetlendirebilir. Ancak bu durumlar oldukça nadirdir. Doktor, genellikle enfeksiyonu engellemek adına sistoskopi uygulamasından önce ve sonra alınması için antibiyotik yazacaktır.

Sistoskopi uygulaması genellikle idrarda kan görülmesine yol açabilir. Bu beklenen bir durumdur. Nadir olarak kanama daha da şiddetli olabilir.

Sistoskopi uygulamasından sonra karın ağrısı ve idrar yaparken yanma hissine yol açabilmektedir. Ancak bu belirtiler işlemden sonra hafifler ve kendiliğinden düzelir.

Komplikasyonun bulgu ve belirtileri nelerdir?

Aşağıda belirtiler sorunlar sistoskopi sonrasında meydana gelmiş ise mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

  • İdrarda yoğun kanama gözlemlenmişse,
  • Ateş 38 derece ve üzerine çıkmış ise,
  • İdrar yaparken ağrı ve yanma 2 günden fazla sürmüşse zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.
Randevu Al