Yumurtalık Kistinin Tanısı
24 Ekim 2018
Yumurtlama Bozuklukları
24 Ekim 2018

1 ) Yumurtalık kistlerine ne sebep olur?

En fazla bilinen sebebi hormonal düzensizliktir. Hormonlar ile alakalı olarak foliküllerin çatlayamaması veya büyümeye devam etmesinin yanı sıra, daha önceden geçirilmiş over enfeksiyonları ve daha fazla radyasyona maruz kalınması da over kistine neden olan sebeplerin içerisinde yer almaktadır.

2 ) Yumurtalık kisti, kadına özel bir problemdir

Over (yumurtalık) kistleri her yaşta bulunan kadının problemi olabilmektedir. Çok fazla görülen bir hastalık olduğu halde, çeşitli hastalar kendilerinde bulunan rahatsızlığın farkında bile bulunmazlar.

Over kistlerinin pek çoğu, iyi huyludur ve daha çok 20 ile 44 yaş arasında olan kadınlarda rastlanır. Daha çok muayene ve ultrasonda sağlanan bulgular, aynı zamanda çeşitli kan tahlilleri ayırıcı tanıda doktorlara yardımcı olur. Kistler her zaman infertilite (kısırlık) sebebi olmaz. Eğer meydana gelme nedeni hormonal düzensizlik ise, infertilite ile karşılaşılabilir. Ancak, over kisti ile hamilelik meydana gelebileceği gibi, hamilelikte over kisti de meydana gelebilir.

Yumurtalık kisti, yumurtalık dokusundan kaynaklanan, içi daha çok sıvı dolu olup boyutları 2 cm’den 30 cm’e kadar farklılık gösteren oluşumlardır.

3 ) Kimlerde görülür?

Over kisti daha çok adet gören bayanlarda rastlanır. Adet dönemi henüz başlamamış olan genç kızlarda veya menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda daha az rastlanır. Ailesinde over (yumurtalık) kanseri, rahim kanseri görülen kadınlar da riskli grubun içerisine girer.

4 ) Vücutta bulunan kanalların sıvı birikmesine sebep olan tıkanıklığından kaynaklanan kistler

 Örneğin tükürük bezlerinin veya yağ bezelerinin, ağızları tıkandığı zaman, yağ veya tükürük bezi kistleri meydana gelir. Bu şekilde vücutta bulunan sıvıların tıkanması sebebi ile doğal akışları engellerse, kist meydana gelir. Deride yer alan çok fazla kistin sebebi, kıl köklerinin zarar görmesinden kaynaklanır.

5 ) Hormonal dengesizliklerden kaynaklanan kistler

Hormonal dengesizlikler nedeni ile iç organlarda kistler ortaya çıkabilir. Göğüs ve yumurtalıklarda meydana gelen kistler, bu tip kistlere örnek verilebilir. Bu kistler östrojen hormonunda bulunan dengesizlik ile alalıdır. Hormonların dengeli bir şekilde salgılanmasında, beslenme düzeninin büyük etkisi vardır. Daha çok, kadınlarda aşırı kiloların önüne geçilmesi, kistlerin önlenmesinde etkin bir rol oynamaktadır.

6 ) Enfeksiyonların sebep olduğu kistler

Enfeksiyonlar, vücutta bulunan salgı çıkış noktalarını tıkayıp, kistin meydana gelmesine temel hazırlayabilirler. Rahim ağzı enfeksiyonu veya vajinal enfeksiyonların yaşanması, kist risklini ortaya çıkaran enfeksiyonlara örnektir.

7 ) Gelişmekte olan embriyonun organlarından birinde bir kusur

Bazı kist çeşitleri, bebek daha ana rahmindeyken meydana gelir. Bu durum ise, bir organ bozukluğunun habercisi olabilir. Çünkü meydana gelen kistler, daha çok gerektiği gibi gelişmemiş olan organlarda meydana gelmeye meyillidir.

8 ) Diğer kist nedenleri

Hücrelerde meydana gelen bozulma, kronik iltihabi durumlar, parazitler, yaralanmalar (darbeler, travmalar) ve tümörler de, kistlerin meydana gelmesinde temel hazırlayabilen sebeplerden bazılarıdır.

10 ) Tümörlerin sebep olduğu kistler

Kistlerden farklı olarak, dokunun normal dışı bir şekilde büyümesinden dolayı meydana gelir. Kist ise, dokuda meydana gelen ancak çevresinden farklı bir doku ile sarılan bir kesecikten ibarettir.

11 ) Yumurtalık kisti tedavi edildikten sonra, yeniden meydana gelir mi?

Kistlerin cerrahi müdahale ile alınmasının ardından, hasta 6 aylık muayene ve ultrasonografi ile denetim altına alınmak zorundadır. Bazı kötü huylu olan kistler, yaptıkları invazyonlar sebebinden dolayı tekrar gün yüzüne çıkabilir. Ancak uygun bir cerrahi sınır ile çıkarılması halinde veya bu kist iyi huylu bir kist ise, yeniden ortaya çıkma ihtimali oldukça azdır.

Randevu Al